browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pierścionek zaręczynowy cz. II.

Posted by on 20 kwietnia 2015

 

Alergia na biżuterię.

Reakcje alergiczne

 

Dzień dobry.

Tak, jak pisałem tydzień temu, dzisiaj opowiem o alergii na biżuterię.Bride and Groom - Wedding Doodle Set - Design Elements for Scrapbook, Invitation in vector

Wiem, że brzmi to dziwnie, ale tak jest. Trzeba wziąć to pod uwagę przy wyborze pierścionka. Dla mężczyzny pocieszeniem może być informacja że kobiety, które noszą jakąś biżuterię, wiedzą czy mają uczulenie i ewentualnie, na jaki rodzaj metalu. Dlatego warto podpytać Partnerkę, lub jeżeli chcemy zachować całkowitą konspirację przeprowadzić śledztwo wśród jej znajomych.

Generalnie mało osób ma takie uczulenie, ale warto się dowiedzieć. Przezorny zawsze ubezpieczony. Często uczula biżuteria o niskich próbach – 8 i 10 karat, ewentualnie białe złoto które w większości przypadków odbarwiane jest niklem.

Są trzy rodzaje reakcji alergicznych na kontakt z biżuterią:

1. Czernienie skóry (czarny dermografizm)

Tylko spokojnie. To nie jest żaden stan uszkodzenia skóry, a nieszkodliwy objaw oddzielania się twardych cząstek metalu, które osadzają się na skórze i przechodzą przemianę chemiczną. To wszystko powoduje czarne zabarwienie. Dotyczy to złota, srebra, mosiądzu oraz cynku.

Powodem ścierania się metalu na cząstki są: sama skóra, która jest chropowata, oraz różnego rodzaju pudry, które działają na powierzchnię metalu jubilerskiego, jak papier ścierny.

Wiadomo też, że określone cechy osoby noszącej biżuterię mają wpływ na wystąpienie powyższych symptomów. Do nich należy przede wszystkim skład potu.

 

2. Zapalenie skóry wywołane podrażnieniem przez metal

tutaj na jakiś czas wystarczy wstrzymać się z noszeniem biżuterii, by wszystko wróciło do normy.

 

3. Zapalenie skóry wywołane alergią na metal

To występuje właściwie u wszystkich ludzi, ale tylko nieliczni mają z tym problem.

Osoby, które mają uczulenie, po prostu nie noszą biżuterii.
Czasami zdarza się, że uczulenie jest np. tylko na złoto. Kobiety z reguły wiedzą czy są uczulone.

Reasumując. Uczulenie to rzadkość, ale warto o tym wiedzieć. Przy uczuleniu na białe złoto warto wybierać pierścionki z białego złota palladowego, które nie ma emisji niklu.

 

Pierścionek z jednym oczkiem czy kilkoma?

Zanim opowiem o poszczególnych kamieniach, musicie wiedzieć, że są pierścionki z jednym kamieniem i tzw. karmazycje, które posiadają szereg drobnych oczek.

Tak wygląda pierścionek z jednym kamieniem:

Pierścionek z diamentem

Pierścionek z jednym diamentem

 

A tak wygląda z wieloma kamieniami:

 

 

Pierścionek z diamentami

Pierścionek z diamentami

 

Karmazycje wyglądają efektowniej, ale szybciej się niszczą.

I żeby było jeszcze „zabawniej”, to pokażę, że pojawia się jeszcze inna wątpliwość – wielkość kamienia. Pierwszy pierścionek, który pokazałem (ten z jednym brylantem) ma malutki, śliczny kamyczek. Ale proszę sobie wyobrazić, że kamyk może być większy np.

 

Pierścionek z brylantem

Pierścionek z brylantem 1 ct

 

Warto przyjrzeć się biżuterii swojej Ukochanej. Jeśli nie posiada pierścionków z okazałymi kamieniami, tzn., że pewnie takich nie lubi. Zawsze można też po prostu zapytać. Niektóre kobiety uważają, że duży kamień oznacza dostojność. Dla innych oznacza on niewygodę i przesadne eksponowanie bogactwa.

Zresztą, jeżeli nic się nie spodoba ze standardowych kolekcji zawsze można zamówić pierścionek w którego tworzeniu, będzie się brało udział

http://www.wec.com.pl/Projektowanie-bizuterii-cabout-pol-19.html

Już za tydzień rozpoczynamy cykl tekstów na temat kamieni jubilerskich, które mają swoje znaczenie. Według wierzeń kamienie szlachetne mają różne właściwości, które pomagają uporządkować i częściowo zaplanować naszą przyszłość!


Grzegorz Węc

Wszystkie zdjęcia i grafiki są publikowane:
a) jako zdjęcia własne
b) na podstawie zakupionych umów licencyjnych.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *