browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Twój Jubiler od kuchni: Oprawianie kamieni

Jubiler
Posted by on 8 sierpnia 2013

 

Czy wiecie w jaki sposób oprawia się kamienie szlachetne w biżuterii?

kuchnia6

Oprawa kamienia w „pazurki”.

 

Jako że standardowo nie kleimy kamieni, dlatego muszą one mieć odpowiednią twardość i odporność na nacisk. W biżuterii są oczywiście stosowane są różnego rodzaju kryształy i inne kamienie które w większości są wklejane. Przy diamentach i innych kamieniach szlachetnych stosuje się jednak oprawy jubilerskie. Co to jest? 

 

kuchnia6_2

Gniazdo pierścionka przygotowane do oprawy.
Zdjęcie własne: WĘC Twój Jubiler

 

Oprawa jubilerska to sposób umieszczenia kamieni (w szczególności szlachetnych) w przedmiotach ozdobnych. Mocowanie kamienia polega na mechanicznym nałożeniu metalu na jego krawędź w celu unieruchomienia go w określonym miejscu w przedmiocie. W jaki sposób przygotowuje się przedmiot do oprawy jubilerskiej?

 

kuchnia6_3

Dwa rodzaje opraw. Centralnie brylant oprawiony w pazury, z boku szafiry w oprawie półpełnej.
Zdjęcia własne: WĘC-Twój Jubiler

 

W miejscu w którym ma znajdować się kamień przygotowywane jest specjalne gniazdo dopasowane do dolnej części kamienia, oraz elementy dociskające kamień do podłoża. Po ułożeniu kamienia w gnieździe elementy mocujące są z góry dociskane końcówką specjalistycznego narzędzia przez złotnika do momentu „zaciągnięcia” na kamień metalu mającego utrzymać go w ustalonym położeniu.

 

kuchnia6_1

Różne rodzaje opraw.
Zdjęcie własne: WĘC-Twój Jubiler

 

W zależności od rodzaju kamienia i koncepcji projektanta stosowane są różne rodzaje opraw. Podstawowe to: kasty, korny, pazury.

Pozdrawiamy zespół

WĘC-Twój Jubiler

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *