browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Twój Jubiler od kuchni: Metale szlachetne

Jubiler
Posted by on 25 lipca 2013

 

Dzisiaj o wyrażeniu którego używamy praktycznie na co dzień. Zastanówmy się jednak czy wiemy co ono w rzeczywistości oznacza?

Połączenie dwóch jakże różnych znaczeniowo słów: metal i szlachetność. Co metal ma wspólnego ze szlachetnością? Czym przejawia się ta szlachetność, i w jak możemy ją stwierdzić?

Złoto

Zgranulowane czyste złoto pr. 0,999

 

Metale szlachetne – to zwyczajowa nazwa metali odpornych chemicznie, do których zazwyczaj zalicza się platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę) oraz dwa metale z grupy miedziowców: srebro i złoto.  Metale szlachetne zaliczają się do metali nieżelaznych ciężkich (o ciężarze właściwym pow. 3,6).

Ich zaletą jest to że bardzo słabo reagują z innymi pierwiastkami, przez co prawie nie ulegają korozji, nie roztwarzają się też w większości kwasów, nie reagują z wodą, ani z gorącą parą wodną. Są odporne na działanie stężonego kwasu solnego i innych kwasów beztlenowych. Ponieważ nie wypierają wodoru z kwasów, ulegać mogą jedynie działaniu kwasów utleniających lub mieszanin kwasów z czynnikami utleniającymi, np. większość z metali szlachetnych można rozpuścić w tzw. wodzie królewskiej.

W większości krajów świata do produkcji biżuterii nie używa się czystych pierwiastków lecz ich stopów.  Przykładowo w Polsce dla złota najpopularniejszym jest stop 14K (0,585). Oznacza to że w każdym 1g stopu zawarte jest 0,585 części złota, a dopełnieniem są inne pierwiastki mające wpływ na trwałość, barwę oraz sposób obróbki mechanicznej i cieplnej (pamiętacie kim jest złotnik? – czapki z głów gdyż okazuje się że powinien być dodatkowo metalurgiem 🙂 ).

Poniżej wykres z badania spektrometrycznego przykładowego stopu 14K .

Przykładowy skład stopu dla złota 14k-2

Wykres i zawartość pierwiastków w przykładowym stopie 14K (0,585)

Do usłyszenia za tydzień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *