browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Twój Jubiler od kuchni: Grawer

Jubiler
Posted by on 19 lipca 2013

Jeszcze 10 lat temu Krakowie pracowało kilkunastu grawerów znających swój fach i podejmujących się różnorakich wyzwań. W tej chwili prawdziwych fachowców można policzyć na palcach jednej ręki.

Tak, „grawer klasyczny” jest coraz rzadszym zawodem niszowym.

Twój jubiler

Sztychle grawerskie

Ale co właściwie robi grawer?

Jest to zawód zaliczany do rzemiosł metalowych (zwany inaczej rytownikiem). Jest to jedna z najdawniejszych technik zdobienia wyrobów artystycznych (metal, kości, kamień, szkło). Grawer do wykonywania swojej pracy korzysta ze specjalnych narzędzi pozwalających „ryć” w materiale. W grawerowaniu ręcznym są to rylce grawerskie (sztychle).

Obecnie coraz częściej korzysta się ze specjalistycznych maszyn i urządzeń automatyzujących pracę grawera. W szczególności są to grawerki mechaniczne i laserowe sterowane komputerowo.

Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserem wewnątrz obraczki

2 Responses to Twój Jubiler od kuchni: Grawer

  1. Grawerowanie w krysztale

    Szkoda, jak większość rzemiosł naszych dziadków zanika na poczet maszyn i automatyzacji, nawet mało kto z młodziezy chce się przyuczać do zawodu i ciągnąc dalej zapominane z czasem zawody 🙁

  2. GRAWER STUDIO

    Tak to prawda prawdziwych grawerów ręcznych jest coraz mniej. Pozdrawiamy, i życzymy sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *