browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Czym się różni złotnik od jubilera?

Posted by on 20 czerwca 2013

 

Jakiś czas temu umieściłem na blogu wpis Jak zostać złotnikiem. Napisałem między innymi że osoby chcące rozwijać się dzisiaj w tym zawodzie mają zadanie o wiele trudniejsze niż przed laty.

Wracając jednak do tematu, czy wiecie kogo nazywamy złotnikiem, a kogo jubilerem? Co to jest odlewanie i jak składa się choinki? Niby pytania proste i banalne a wielu z nas nie potrafi na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

W firmie codziennie odpowiadamy na szereg pytań klientów i użytkowników naszego serwisu. Pomimo że branżę znamy od lat 80-tych to niektóre z nich również nam sprawiają trudność.  Bo jak w prosty sposób wyjaśnić różnicę pomiędzy tytułowym złotnikiem a jubilerem, lub opisać dlaczego mieszaninę stężonego kwasu solnego z azotowym nazywamy wodą królewską, a fajnagiel to drewniany kołek przytwierdzony do stołu złotniczego na którym obrabiamy przedmioty?

Temat tym trudniejszy że część z pojęć używanych w złotnictwie to naleciałości języków obcych (zwłaszcza tereny zaboru niemieckiego, pozostawiły olbrzymią terminologię specjalistyczną) które do tej pory nie mają jednoznacznie zdefiniowanych haseł w języku polskim. Niestety lata rugowania polszczyzny przez zaborców pozostawiły nam w spadku próżnię w języku specjalistycznym. Dlatego też przy tworzeniu słownika korzystaliśmy również z pomocy zachodnich publikacji branżowych.

Jeżeli interesuje Was to zagadnienie, lub z czystej ciekawości chcielibyście zobaczyć czym różni się złotnik od jubilera zapraszam pod poniższy link:

Słownik pojęć złotniczych

Możecie mieć również realny wpływ na kierunek rozwoju naszego mini słownika. Wystarczy że wpiszecie w komentarzu poniżej nazwę, czy przedmiot który chcielibyście poznać (związane z branżą). W miarę możliwości będziemy się starać uzupełniać o nie nasz słownik. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość jeżeli znajdziecie w nim pewne nieścisłości. Branża złotnicza jest tak różnorodna i rozdrobniona że często możecie napotkać się na regionalizmy nieobecne i niektórych częściach kraju. W takim przypadku również prosimy o uwagi.

 

Miłej lektury

Artur Węc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *