browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Sygnet IHS

Posted by on 7 maja 2013

Witam serdecznie.

Dzisiaj o sygnecie który od momentu przekazania przez klienta założeń do wykonania gotowego egzemplarza w złocie zrobiliśmy zaledwie w 7 tygodni.

Półtorej miesiąca temu otrzymaliśmy zlecenie wykonania nietypowego sygnetu z liliami i oznaczeniem IHS. Wyzwanie było ciekawe (tym bardziej że całość miała zostać wykonana w dwóch kolorach), więc podjęliśmy się tego.  Poniżej szkic pomysłu który przesłał nam klient:

Szkic sygnetu

Szkic na podstawie którego opracowaliśmy sygnet IHS

 

 

 

Ze względu na sposób budowy sygnetu, konieczność wykonania jego w dwóch kolorach złota oraz ilość poszczególnych elementów analizę techniczną i konstrukcyjną przygotowaliśmy dla dwóch opcji:

1)      Podstawa z białego złota, i osobno montowane ramki, lilijki oraz monogram ze złota żółtego

2)      Podstawa z białego złota, oraz nakładka z żółtego złota zawierająca ramki, lilijki oraz litery znaku w całości.

Rozwiązanie pierwsze było bardziej skomplikowane technicznie zwłaszcza na etapie montażu, co znacząco zwiększyłoby koszty – bez widocznego efektu wizualnego. Dlatego też została wybrana druga opcja montażu tylko dwóch elementów (białej podstawy, i żółtej nakładki z wszystkimi elementami ułożonymi na niej).

Czas nie był naszym sprzymierzeńcem więc już po kilku dniach wysłaliśmy wstępne szkice do klienta. Po wprowadzeniu poprawek wygląd sygnetu i wymiary zostały ustalone.

 

Sygnet IHS

Pierwsze założenia projektu z odwrotnie ułożonym napisem

Na życzenie klienta obróciliśmy tylko ułożenie liter, i całość mogła zostać ponownie podzielona na części.

Wykonaliśmy wydruki 3D dwóch elementów na podstawie których zrobiliśmy złote odlewy.

Poniżej dwa elementy sygnetu już ze złota. Z lewej strony cała baza sygnetu wykonana z białego złota, natomiast z prawej strony nakładka z połączonymi liliami, ramka oraz napisem IHS w całości ze słota żółtego

 

Elementy sygnetu IHS

Elementy sygnetu widok z góry

 

Na zdjęciu poniżej widać dokładnie budowę poszczególnych elementów. Żółta nakładka po obróbce zostanie nalutowana na białą bazę (również wcześniej dokładnie przygotowaną). Po połączeniu zostanie elektrolityczne pokrycie rodem wewnętrznych elementów przy lilijkach oraz obok napisu.

Sygnet dwa elementy z boku

Widok elementu sygnetów z boku przed obróbką i montażem. Na białej bazie dokładnie widoczne gniazdo łączenia z nakładka. W nakładce żółtej widoczny kanał dolotowy.

 

Jeszcze kilkanaście godzin pracy złotnika i całość możecie obejrzeć w pełnej krasie.

Widok z przodu

Gotowy sygnet – widok z przodu. Ramka, litery i lilijki wykonane z żółtego złota. Podłoże przy literach i lilijkach matowane diamentem i powleczone rodem.

Sygnet z boku

Gotowy sygnet – widok z boku. Ramka, litery i lilijki wykonane z żółtego złota. Podłoże przy literach i lilijkach matowane diamentem i powleczone rodem. Dolna część szyny i podstawa sygnetu z białego złota.

 

Sygnet widok bok

Widoczne miejsce łączenia żółtej nakładki z białą podstawą sygnetu.

 

Bok sygentu

Widoczna nakładka z żółtego złota połączona z białą szyną. Wnętrze nakładki przy znakach i literach matowane, i powleczone białym rodem

 

Opracowanie graficzne sygnetu i przygotowanie wersji 3D – Monika Bayer

Wykonanie na pracowni – Grzegorz Figuła

 

Całość prac około 19 godzin.

 

Artur Węc

3 Responses to Sygnet IHS

 1. Wojek

  A inni złotnicy, nie są w stanie wykonać takich wyrobów, metodami tradycyjnymi?

  • artur

   Witam.

   Oczywiście że tak, przecież wszystko robią ludzie. W przypadku wykonywania ręcznego od podstaw po prostu koszty mogą być znacząco większe,

 2. Patryk

  Wygląda jak sygnet kardynalski lub papieski. Przyznam że to „małe arcydzieło”, tradycja połączona z nowoczesnością, nowy wymiar sygnetu o walorach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *