browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jak pielęgnować biżuterię

Posted by on 29 marca 2013

Złoto jest metalem drogim, lecz pomimo to najpopularniejszym materiałem przy produkcji biżuterii. Coraz większą popularność zyskuje srebro, które w porównaniu do złota jest kilkadziesiąt razy tańsze , przez co projekty w nim wykonywane mogą ze względu na niższe ceny być bardziej oryginalne, wręcz awangardowe. Ma ono jednakże o wiele większą podatność na starzenie się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych w porównaniu do złota.

Aby biżuteria, zarówno złota, jak i srebrna, jak najdłużej zachowała swój blask, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Ściągaj biżuterię (zwłaszcza z rąk) przy jakichkolwiek pracach domowych. W trakcie porządków możesz ją bowiem uszkodzić mechanicznie (porysowania) lub chemicznie (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów).
2. Staraj się systematycznie swą biżuterię czyścić. Najlepiej raz w miesiącu przemyć za pomocą starej szczoteczki do zębów i np. „Ludwika” z zanieczyszczeń mechanicznych (kremy, pot) , a następnie zanurzyć w specjalnym płynie do czyszczenia, przeszczotkować i dokładnie wypłukać. Biżuteria pielęgnowana w ten sposób rzadziej będzie wymagała wizyt u jubilera.
3. Przechowuj rzadko noszoną biżuterię owiniętą w miękką szmatkę w szczelnie zamkniętych torebkach (np. foliowych z zaciskiem strunowym). Dzięki temu ograniczysz dostęp powietrza do biżuterii i zmniejszysz możliwość powstawania na niej tlenków.
4. Jeśli spostrzeżesz osad na biżuterii na tyle trwały, że nie możesz go usunąć, spakuj ją i zanieś do jubilera. Tylko tam będzie można je wyczyścić w fachowy sposób, nie narażając ich na uszkodzenia.

Do czyszczenia biżuterii ze złota polecamy preparat Gold Silver (150 ml), który czyści oraz zabezpiecza oczyszczony przedmiot dzięki zawartości delikatnego środka natłuszczającego. W przypadku biżuterii ze srebra polecamy zaś preparat Scan Silver (150 ml), który usuwa szybko i skutecznie brud, tłuste osady oraz zanieczyszczenia tlenkowe i siarczkowe.
W przypadku wyrobów zarówno ze złota, jak i ze srebra należy pamiętać, by nie zanurzać w preparacie wyrobów z kamieniami organicznymi (perła, turkus, koral itp.), gdyż mogą zmatowieć. W takim przypadku szmatką namoczoną preparatem (odpowiednim do złota lub srebra) przetrzeć część metalową nie dotykając kamienia. W wypadku braku pewności co do zachowania się kamienia, zrobić próbkę działania preparatu w miejscu niewidocznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *