browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rubin, kamień namiętności

Posted by on 23 lutego 2013

Od wieków symbolizuje największe z bogactw – miłość. Sprzyja szczęściu, chroni zdrowie, zapewnia trwałość uczuć i wierność. Wyzwala chęć do życia, siłę i aktywność. Był symbolem siły i walki. Nazywany w kulturze Orientu „barwnym ekstraktem z kropli serdecznej matki Ziemi”, rubin jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych.

Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa rubeus, oznaczającego czerwony. W zależności od domieszki tlenku chromu i żelaza osiąga całą paletę odcieni czerwieni – od delikatnego różu do ciemnej purpury. Najbardziej cenione są rubiny o głębokiej barwie czerwieni z lekkim odcieniem purpurowym lub niebieskim, zwanym ‚gołębią krwią’. Takie występują w Birmie. Znacznie jaśniejsze wydobywane są na Cejlonie, ciemniejsze o brunatnym odcieniu – na Tajlandii. Bogate złoża rubinów znajdują się również w Pakistanie, Sri Lance, Kampuczy, Tanzanii, Afganistanie i Stanach Zjednoczonych.

Najbardziej poszukiwane są rubiny w których obserwuje się zjawisko asteryzmu, czyli przesuwających się smug światła w kształcie gwiazdy. To zjawisko optyczne powodowane jest obecnością igiełkowych kryształków rutylu. Najwspanialszym  tego przykładem jest Edwardes Ruby o masie 167 karatów, który można oglądać w Brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej.Innym fascynującym rubinami są gwiaździsty Rosser-Reeves o wadze 138,7 karata (obecnie w kolekcji Muzeum Historii Nauk Przyrodniczych w Nowym Jorku) oraz rubin De Longa ważący 100 karatów, znajdujący się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.


Rubiny mają podobne właściwości fizyczne co szafiry: charakteryzują się wprawdzie dużą twardością, ale są bardzo kruche. Ich obróbka wymaga ogromnej cierpliwości, co przekłada się na cenę. Są  bardzo wytrzymałe na działanie czynników mechanicznych i mają wysoką temperaturę topienia. Niemniej jednak rubiny są znacznie rzadziej spotykane niż szafiry.

Źródła obrazków: jewelinfo4u.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *